Spořilov: Stromy a keře

  Škumpa orobincová - Rhus typhina L.


  Škumpa na Hlavní třídě

Původem ze Severní Ameriky. Do Evropy se dostala v 17. stol. V Praze je v Královské zahradě od roku 1835. Na Spořilově velmi hojná (např. Severní I.).
Je to listnatý opadavý vícekmenný keř až strom, dorůstající výšky 5-8 m. Výhony a mladé listy jsou hustě bíle chlupaté.
Listy střídavé, lichozpeřené až 50 cm dlouhé, se skládají z kopinatých, na okraji pilovitých lístků. Na podzim se zbarvují červeně až karmínově (vysoký obsah antokyanů).
Rostlina je dvoudomá. Kvete v (květnu) červnu až červenci. Květenství tvoří koncová lata, samičí květy jsou karmínově červené, v hustých kompaktních latách, samčí nevýrazně žlutozelené v latách podstatně řidších.
Plody jsou chlupaté peckovice. Dozrávají od září do října v palicovitých, asi 15cm dlouhých plodenstvích. Plody, bohaté na třísloviny, se užívaly k zesílení octa. Proto se tato dřevina dříve nazývala škumpa ocetná.
Keř je poměrně rychle rostoucí, snadno odnožující. Snáší dobře znečištěné ovzduší a nízké teploty.
Latex ze škumpy orobincové může u některých osob vyvolat dermatitidu, někdy - u zvlášť citlivých jedinců - pak stačí jen dotek větví.


Plody škumpy

V horní části ulice Jižní IX nalezneme v dělícím pásu keře škumpy s dvojitě zpeřenými listy. Je to varieta 'LACINIATA'


Poznámka: České rodové jméno zavedl Presl v roce 1864 ze srbochorvatského (illyrského) 'škumpija'. Latinské rodové jméno rhus pochází z řeckého rheein - téci, podle latexu, vytékajícího při poranění. Druhové jméno podle podobnosti plodenství s orobincem (Typha). Latex škumpy obsahuje pryskyřičný olej, třísloviny a podle některých údajů i glykosidy. Příbuzná škumpa zákeřná je však prudce jedovatá.
Škumpa se u nás pěstuje především jako okrasný strom. Ale Baťa konal pokusy se získáváním třísla z listů a kořenů škumpy pro své koželužny.


[Na začátek stránky]