Dřeviny: Spořilov

  Sekvojovec obrovský Sequoiadendron giganteum (Lindl.) Bucholz  Dva exempláře sekvojovce obrovského na okraji Krčského lesa. Bližší však nedávno ztratil v silném větru
vršek.

Západně od restaurace "Za větrem" se můžeme setkat se dvěma sekvojemi. Zatím však svou výškou mají daleko k největším našim stromům v Ratměřicích (výška ratměřických stromů je 40 a 45m). Výška našich stromů (2010) je okolo 35 m.

Sekvojovec v Čechách dorůstá 20–45 m, ale zdejší jedinci nejsou starší než 150 let. Do Evropy byl totiž sekvojovec dovezen až v roce 1854 , do ČR pak roku 1855.
"Spořilovští" jedinci byli vypěstováni ze semen Ratměřických sekvojovců, které nechal do tamější zámecké zahrady nedaleko Benešova vysadit hrabě Chotek.

Vždyzelený obří strom pochází z horských lesů Severní Ameriky a patří k největším stromům na světě. Ve vhodných podmínkách dorůstá výšky až 100 m. Věk nejstarších jedinců se odhaduje na 4000 let, doložené stáří je 2500 – 3000 let (podle letokruhů).

Největší známý sekvojovec na světě se jmenuje Generál Sherman a roste v Sequoia National Parku v Kalifornii. Je vysoký 83,8 metrů a obvod kmene má přes 30 metrů. Tento gigant stejně jako ostatní obrovské sekvojovce vyklíčil před několika tisíci lety. Nyní váží přes 2 000 tun.


Kmen sekvojovce

Popis
Kmen sloupovitý, dole rozšířený, s tlustou, červenohnědou, podélně brázditou houbovitou borkou, až 50 cm silnou, která odolává požárům. Koruna je zpočátku kuželovitá, později volná a nepravidelně zaoblená. Letorosty jsou zelené, oblé, jehlice modrozelené, srpovitě prohnuté. Šišky jsou elipsoidní až vejcovité, 5–8 cm dlouhé, 4–5 cm široké, červenohnědé. Dozrávají ve druhém roce, ale zůstávají často na stromě několik let. Semena klíčí jen v minerálním podkladu a semenáčky potřebují hodně světla, proto bývají vhodné podmínky pro vzcházení po lesních požárech.
Listy šupinovité 3-6 (-12) mm dlouhé, vytrvávají na větvích cca 4 roky. Šišky za zralosti jsou 5-8 cm dlouhé, prvním rokem vzpřímené, ve druhém převislé, červenohnědé. Semena žlutohnědá, plochá, 3-6 mm dlouhá.

V Krčském lese u hájovny blízko restaurace U Václava IV. se nachází ještě jeden exemplář sekvojovce.

 


Detail větví


Sekvojovec na Starém Spořilově. Jiný exemplář roste na Novém Spořilově.

Podrobnosti naleznete na stránce spořilovských oldskautek.


[Na začátek stránky]