Průvodce Praha: Spořilov: Dřeviny

  Křídlatec trojlistý - Ptelea trifoliata L.


  Kvetoucí keř

Křídlatec trojlistý je původem z východní části Severní Ameriky a Mexika. Do Evropy byl poprvé dovezen v roce 1724, do Čech pak roku 1835 (do Královské obory v Praze). Na Spořilově ho najdeme např. u podchodu pod Spořilovskou ulicí.

Křídlatec je 1,5 až 5 (8) m vysoký a stejně široký keř až stromek s řídkou korunou, kterou vytváří obyčejně několik kmínků. Hlavní kořen je krátký, ale dolů směřující, ostatní mělké ale daleko se rozrůstající.
Větve mají šedou, žlaznatě tečkovanou hořkou kůru, chmelové vůně.Opadavé listy raší v dubnu. Jsou dlouze řapíkaté, se řapíkem až 10 cm dlouhým, trojčetné, složené ze 3 (5) eliptičných, celokrajných nebo velmi jemně vroubkovaných lístků, jež jsou na lici leskle zelené, na rubu světlejší; lístky jsou žláznatě tečkované (proti světlu jsou vidět průsvitné body). Prostřední lístek je 6 -12cm dlouhý.Lehce vonící květy mají asi 1cm v průměru, jsou 4-5četné, zelenobílé, uspořádané ve 4-8cm širokých, vrcholových, okoličnatých latách. Kališní lístky jsou na bázi strostlé. Korunní plátky jsou podlouhlé, 3-4 krát přečnívající kališní lístky, zvenčí jsou krátce chlupaté. Tyčinky jsou čtyři, vyrůstají z báze semeníku, s měkce chloupkatými nitkami. Někdy jsou tyčinky v květu zakrnělé, nebo je redukovaný semeník. Na Spořilově keř kvete v červnu.Plody jsou talířovitě smáčklé, okrouhlé, asi 2 -2,5cm v průměru, kolem dokola jsou široce křídlaté (odtud křídlatec) a vonící po chmelu. Jsou velmi podobné jilmovým plodům. V každém pouzdru je jedno semeno, podlouhlé, zploštělé s lesklou černou slupkou.Listů křídlatce se kdysi užívalo jako prostředku pro vypuzení škrkavek a jiných cizopasných červů ze střev. Také nažky křídlatce našly v minulosti uplatnění. Protože jsou velmi hořké, přidávali je prý sládci do chmele, aby pivo získalo správný říz.

Na prostředí je křídlatec nenáročný, dobře snese sucho, zastínění i znečištěné ovzduší. V tuhých zimách někdy namrzá.

---------------------------------------------
Ptelea - od řeckého "ftelia" (φτελια) = jilm. Linné ho pro křídlatec zvolil vzhledem k podobnosti plodů.[Na začátek stránky]