Praha: Spořilov: Stromy a keře

 Plamének plotní - Clematis vitalba L.


  Větev plaménku ze Severozápadní V.

Dřevitá liána až 8 m dlouhá. Je to evropský druh, na Moravě původní, v Čechách zplanělý. Na Spořilově velmi četný v plotech.
Kmen je hluboce rozbrázděný a může dosahovat průměru přes 8 cm. Listy jsou lichozpeřené, 5-7 četné, složené z lístků srdčitě vejčitých, buď celokrajných nebo hrubě pilovitě vroubkovaných; dlouhé řapíky mohou se otáčet okolo větví nebo tyčí, nahrazujíce rostlině úponky.
Bílé, vonné květy mají okvětí plstnaté a jsou sestaveny nejen v latu konečnou nýbrž i v četné laty úžlabní. Bílou barvu má kalich, korunní lístky chybějí. Kvete od června do září a na jednom keři tudíž mohou rozkvétat květy a zároveň dozrávat plody.
Plody jsou opeřené nažky.
Celá rostlina je jedovatá díky obsahu protoanemoninu (hlavní jed všech pryskyřníkovitých, např. sasanky, pryskyřníku, blatouchu, úpolínu a pod.) a caulosaponinu (čti kaulosaponin).


Květy plaménku


Plody plaménku


Poznámka: Rodové jméno Clematis pochází z řeckého κλημα (klema) = úponek. Druhové jméno vitalba pochází z latinských slov vitis = réva a alba = bílá, podle toho, že se oplétá jako réva a má bílé květy.
České rodové jméno plamének dostal proto, že listy přiložené na kůži způsobují pálení (Mathioli) a snad také proto, že celá rostlina má palčivou chuť.

 


[Na začátek stránky]