Průvodce Praha: Spořilov: Dřeviny: Jehličnany

  Ostrolistec kopinatý - Cunninghamia lanceolata (LAMB.) HOOK


  Spořilovský ostrolistec na Severozápadní V.

Ostrolistec kopinatý je původem z Číny, kde dosahuje až padesátimetrové výšky s kmenem o obvodu až 6 m. Strom byl objeven teprve roku 1701 na ostrově Čusanu J. Gunninghamem, podle kterého má jméno. Ve své vlasti roste na značně velkém území v horských údolích jižní a střední Číny, zhruba od Jün-nanu na jihu až k řece Ghuang-che na severu, tedy v podnebí značně teplém a vlhkém, v nadmořské výši 800-1300 m.
Pro jižní a střední Čínu je dřevo tohoto stromu významné hospodářsky. Jeho dřevo je lehké, měkké a vonné, bledě žlutavé až skoro bílé, velmi trvanlivé a snadno opracovatelné. Používají ho na stavbu domů, k účelům truhlářským, k výrobě beden a hlavně rakví.

Strom je málo odolný proti mrazu a proto ho lze v Evropě pěstovat jenom v nejteplejších krajinách a na místech zvláště chráněných. V teplých polohách Evropy se pěstuje jako dekorativní strom. Fosilní druhy však byly v době křídové rozšířeny po celé severní polokouli, včetně našeho území. Svědčí o tom např. otisky fosilního Cunninghamia elegans v peruckých hlinitých lupcích.
V Čechách se poprvé objevuje v roce 1804. V poslední době je nabízen některými zahradnictvími. Snadno se pěstuje z odnoží, avšak jedinci takto získaní jsou méně odolní než ti ze semen. Ve střední Evropě nedorůstá velkých výšek, neboť v tuhých zimách obvykle vršek namrzá. Exemplář na Spořilově má úzce kuželovitý habitus a výšku cca 5 m.
Mladé větvičky jsou hustě pokryty jehlicemi, dlouhými 3-7 cm, které mají zespodu světlou řadu průduchů. Šiška ostrolistce je vejčitá s vypouklými šupinami, v jejichž úžlabí sedí 3 křídlatá semena (viz obrázek dole).

  Cunninghamia - květy, šišky, plody - zvětšeno 2x

 

  Větev ostrolistce

 

  Šiška

 [Na začátek stránky]