Průvodce Praha: Spořilov: Stromy a keře

  Ořešák vlašský
Juglans regia L.

  Starý ořech na Severovýchodní VI.

Jednodomý listnatý strom, na Spořilově velmi častý v zahradách. Pochází z jihovýchodní Evropy a východní Asie, kde roste v západním Himalájí do nadmořské výšky 1500-2500 m. Dorůstá do výšky 20-30 m, korunu má široce rozložitou, bohatě rozvětvenou. Odolný proti mrazu až do -30°C. V příhodných podmínkách se může dožít až 400 let.
Kůra je světle šedá, později se mění na tmavě šedou rozpraskanou borku.
Lichozpeřené listy mají pouze 5-9 větších lesklých lístků.
Na Spořilově kvete od konce dubna do poloviny května. Množství pylu uvolňovaného z mohutných jehněd je značné, ale ořešák nepatří k dominantním alergenům. Opyluje se převážně větrem.
Rodit začíná v pátém až šestém roce po výsadbě. Plodem je peckovice o průměru 3-5 cm. Je tmavě zelená, hladká, skořápka ořechu je světle hnědá. Je to vyhledávané skořápkaté ovoce.
Vyžaduje propustné půdy s vyšší zásobou vláhy. Strom je vhodný pro výsadby v zemědělských oblastech jako ovocný strom a v blízkostí hospodářských objektů (odpuzuje mouchy a jiný hmyz). Spadané listí se ale díky obsahovým látkám špatně kompostuje.

Větev s plody

Čerstvě vyloupané ořechy

Škůdce ořešáku
Napadené listy

Ořešáci obvykle nebývají napadáni škudci. Ovšem na Spořilově velmi často na listech nalezneme v létě zduřeniny, způsobená roztočem Aceria erinea Nalepa (1891) (syn. Eriophyes erineus), který není pouhým okem vidět.
Na Spořilově jsou napadeny skoro všechny stromy, ale parazit není pro strom příliš nebezpečný.

Keltský stromokruh
(znamení ořešáku přísluší narozeným od 24. října do 3. listopadu a pak od 21. do 30. dubna)
Osoby zrozené ve znamení ořešáku vysloveně potřebují stabilní poměry, a proto se snaží si je vytvořit. Domov a rodina znamenají pro ně rozhodující oporu, neboť jsou výkonní a tvůrčí, jedině když cítí pevnou půdu pod nohama. Mají-li se rozhodnout, volí vždy tu trvalejší možnost. A jakmile se jednou k něčemu upnou, je i jejich konání vytrvalé a neuvěřitelně tvrdošíjné. Když se jim ostatní přizpůsobí, jsou něžní a dobromyslní.
Když otřesete základy člověka narozeného v ořešáku a narušíte mu jeho posvátný svět, připravte se na agresivní reakci a silnou sebeobranu. Kdo raní jejich city, pozná, jak se dovedou bránit. A kdo vzbudí jejich žárlivost, měl by počítat se vším.

[Na začátek stránky]