Spořilov: Stromy a keře

  Morušovník bílý Morus alba L.


    Morušovník na Jihovýchodní II.

Morušovníky pocházejí ze Střední Asie. U nás se můžeme setkat se dvěma druhy morušovníku - morušovník bílý a morušovník černý. Na Spořilově roste morušovník bílý v Jihovýchodní II.
Morušovníky jsou opadavé velmi pozdě rašící stromy, někdy i keře, pro které je typická proměnlivost tvarů listů, jenž jsou vejčité až nepravidelné, tří až pětilaločnaté. Dospělí jedinci dosahují výšky 8 - 12 (15) metrů a mají obdivuhodnou regenerační schopnost, která zaručuje jejich dlouhověkost. Moruše černá je strom se šedým kmenem a červenohnědými větvemi, které dosahují během intenzivního růstů žlutavě šedé barvy. Moruše bílá má šedohnědý kmen i větve.
Kvete začátkem léta. Jednodomé květy se rozvíjejí zároveň s listím a jsou drobné, nenápadné, v hustých a krátkých klasech, podobných jehnědám. U prašníkových květů je okvětí mnohodílné, u pestíkových květů je okvětí 4-listé, semeník 2-pouzdrý, blizny 2.
Listy nepravidelně laločnaté (nepravidelně vykrajované), hrubě pilovité, na spodině čepele nesouměrně srdčité, u moruše černé na líci drsné, zelené, na rubu světle zelené; řapík na řezu mléči. Nepravidelně laločnaté jsou nejčastěji listy na horních větvích a podle vysvětlení některých biologů je tomu tak proto, že vykrojená čepel propouští sluneční paprsky i na listy, jež rostou níže. Morušovník však nemá pouze listy laločnaté, ale též široce vejčité a pilovité.

    Listy morušovníku.

Plody jsou jednosemenné, obklopené šťavnatou dužinou a sestavené ve složitý paplod, podobný ostružině. Dozralé plody jsou bílé, zřídka červenavé nebo dokonce černé, někdy i na téže větvičce jsou různě zbarvené. Chuti jsou mdle sladké.


Listy a zrající plody (všimněte si více barev plodů na jedné větvičce)
 

Detail zralého ploduPoznámka: Název od latinského morus z řeckého μορον, což souvisí se slovem μερος = díl, část vzhledem k složeným plodům.
Listy morušovníku bílého se v Číně krmily housenky bource morušového. Listy morušovníku černého jsou pro tento účel méně vhodné.
Ještě zajímavost: první papírové peníze se tiskly v Číně, papír na ně se vyráběl právě z lýka moruší.


 


[Na začátek stránky]