Spořilov

  Mochyně (mořská) židovská třešeň Physalis alkekengi L.


  Mochyně ve spořilovské zahradě (Hlavní ul.)

Na Spořilově v jarním a letním období nenápadná vytrvalá bylina, která teprve na podzim upoutá červeným zbarvením uzavřených kalichů. Rostlina původně z Ameriky se k nám rozšířila přes jižní Evropu a je u nás už zplanělá. Tadeáš Hájek (1525-1600) v překladu Mathioliho herbáře ji uvádí, jako rostlinu u nás už tehdy zcela běžnou. Roste porůznu v zahradách, na rumištích i v listnatých lesích. Okrasné plody se často používají ve vazačstvi do suchých kytic.

Květ mochyně

Plody mochyně

Je to bylina vytrvalá. Má plazivý oddenek, 20-80 cm vysokou, větevnatou hranatou lodyhu a celokrajné nebo laločnatě vykrajované listy, které stojí na lodyze většinou vstřícně. V úžlabí listů od června do srpna vyrůstají jednotlivě stopkaté převislé květy se zvonkovitým, pětiklaným kalichem a špinavě bílou, zvonkovitou, pěticípou korunou.
Ze svrchního semeníku se vyvinuje kulatá bobule, která má po dozrání pomerančovou barvu. Bobule jsou uzavřené v nafouklém vytrvávajícim kalichu, který má vzhled malých oranžových až rumělkově zbarvených lampiónů. Uzavřený kalich je lysý, slabě lesklý a má vyniklou žilnatinu. Délka kalicha je průměrné 4,5 cm, šířka 3 cm. Plody zraji od konce srpna do září a na rostlinách setrvávají přes zimu. Bobule měři v průměru asi 2 cm a v plodu je asi 35 semen velkých kolem 2,5x2 mm. Nakonec se kalich zároveň s bobulí odděluje od rostliny, praská a může být větrem zanesen do značné dálky.
Bobule jsou jedlé, zvláště když byly předtím naložené v octě. Obsahují hořčinu fysalin, karotenoid fysalein a několik alkaloidů. Mají také nezanedbatelný obsah vitaminu C. Působí diureticky. V některých kavárnách (např. Velkopřevorské) se přidávají k moučníkům.


Etymologie:
Český název "mochyně" je odvozen od tobolek - měchů. Latinské rodové jméno pochází z řeckého φυσαλις = měchýř. Druhové jméno je arabského původu - "algekengi", ale to je odvozené z řeckého (Στρυχνος) αλικακαβον, což je složenina z αλς = sůl a κακαβος = hrnek, od slaného plodu v nafouknutém kalichu.


[Na začátek stránky]