Průvodce Praha: Spořilov: Dřeviny

  Mišpule obecná - Mespula germanica L.


  Spořilovská mišpule v zahrádkářské kolonii u Geofyzikálního ústavu.

Mišpule obecná pochází z Malé Asie a jižní Evropy. Rod mišpule obsahuje jediný druh. Je to trnitý keř či strom, dorůstající až 6 m. Listy jsou celokrajné nebo drobně pilovité, na líci tmavozelené, na rubu šedozeleně plstnaté, krátce řapíkaté, 7-12 cm dlouhé. Bílé květy jsou na koncích větví, mají 3-4 cm v průměru. Vyrůstají na krátkých, nečlánkovaných stopkách na konci olistnatělých větviček. Mají pětilistý kalich, 5 velkých bílých, jakoby pomuchlaných korunních lístků, 30-40 tyčinek s červenými prašníky a spodní semeník s 5 plodolisty. Květy se postupně objevují v květnu a červnu. Plody jsou kulovité hnědozelené malvice velikosti ořechu, většinou s 2 až 5 peckami. Na vrcholku mají prohlubeninu, věnčenou vytrvalým kalichem. Dužnina plodů obsahuje 74,66% vody, 10,57% invertního cukru, 5,84% bezdusíkatých látek extraktivních, 7,5% vlákniny, 1,38% kyselin, hlavně jablečné. Semena mají 2,5% oleje. Plody před přemrznutím nejsou poživatelné, avšak po prvních podzimních mrazech změknou a nabudou příjemně kyselé chuti. Užívá se jich pak k výrobě marmelády.
Narůžovělého, hustého a tuhého dřeva váží si řezbáři a nábytkáři. V lidovém lékařství se používalo kůry a nezralých plodů proti krvotokům a močovým kamínkům. Lékař Mathioli uvádí však ještě jiný "léčebný" význam mišpule: (z mišpulového dřeva se) "...vyrábějí výborné dřevce a důtky ke kolbám a k honění, které se také hodí k mazání hřbetů a ledví zlých a nezbedných žen".


Rozkvetlá spořilovská mišpule (16.5.2008)
 

Květy a listy
 

Květ mišpule - detail
 

Listy a plody mišpule
 

Podzimní zbarvení plodů a listů (28.10.2007)


Poznámka: Slovo mišpule k nám přišlo z Německa, ale je řeckého původu. Strom tam označovali jako μεσπιλον (mespilon, mespile). Toto pojmenování vzniklo ze slov μεσος (mesos)=prostřední a σπιλος (spilos)=kámen, což odkazuje na tvrdé pecky v malvicích. Druhové jméno germanica má podle toho, že rostla v Německu.

[Na začátek stránky]