Spořilov: Stromy a keře: Jehličnany

Metasekvoje čínská - Metasequoia glyptostroiboides Hu et Cheng


Metasekvoje v Roztylských sadech

Živoucí fosilie metosekvoje čínská byla objevena teprve v roce 1941 v Číně a popsána až 1948. Nicméně už v roce 1950 byl první strom vysazen v Průhonicích. Patří mezi tři známé opadavé jehličiny (modřín, tisovec, metasekvoje).
Metasekvoje je velmi podobná tisovci dvouřadému. Vzájemně je lze rozlišit podle toho, že koncové větvičky metasekvoje jsou vstřícné (u tisovce střídavé) a rovněž jehličí na větvičce je u metasekvoje postaveno vstřícně (u tisovce střídavě nebo nepravidelně). Šišky metasekvoje rostou na dlouhých stopkách (u tisovce na krátkých):

Větvička metasekvoje z Roztylských sadů

Šišky metasekvoje

Metasekvoje může dorůstat výšky až 50 m, v mládí růstu jehlancovitého, později má korunu širokou a zaoblenou, měřící až 13 m v průměru, v otevřené poloze je strom ovětvený až skoro k zemi, s kmenem dole až 2 m v průměru. Kůra se odlupuje stejně jako u tisovce v pruzích. Metasekvoje je rychle rostoucí strom - roční přírustek je cca 1m i více. U nás je proti mrazu odolný.

Metasekvoje má větvičky dvojího typu:

  • prodloužené neomezeného růstu, hlavně na konci rychleji rostoucích větví a na špičce kmene, jež jsou vstřícné, lysé, v mládí zelené, později nahnědlé a ve druhém nebo třetím roku hnědošedé nebo šedé
  • větvičky zkrácené, omezeného růstu, vyrůstající z úžlabí listů dlouhých větviček a často také na zkrácených větvičkách. Jsou vstřícné, jednoho typu, lysé a až 8 cm dlouhé, na mladých stromech často i delší, uspořádané dvouřadě a vodorovně. Na zimu opadají.
Kvete jako 0,5 cm velká šištice v květnu. Šišky měří 18-25 x 16-23 mm, nezralé jsou zelené, zralé tmavohnědé. Mají 20-30 plodních šupin, z nichž 2-3 spodní páry jsou neplodné, dalších asi 8 plodných a hořejší 3 zase neplodné. Semena po 5-8.

Na Spořilově rostou dva exempláře na Roztylských sadech.


Západně od kostela

Východně od kostela u ulice Boční I.

Poznámka: rostlina je jedovatá, protože obsahuje kyanogenní glykosidy


[Na začátek stránky]