Dřeviny Spořilov

Šacholán - Magnolia L.Kvetoucí magnolie v Jižní VII

Magnolie, šácholan, rod dvouděložných (Dicotyledones), z řádu Polycarpales, z čeledi šacholanovitých (Magnoliaceae). Statné keře až stromy se střídavými, vějčitými nebo podlouhlými listy. Velké květy (Magnolia Lennei), jednotlivé a konečné, mají 3 kališní lístky, 6 až 12 lístků korunních a četné tyčinky s prašníky dovnitř obrácenými. Četne pestíky jsou vetknuty spirálovitě na vyvýšeném lůžku. Plody měchýřky, tvoří šiškovitá plodenství.
Veliká plodenství jsou na dlouhých funikulech. Asi 50 druhů v tropické a subtropické Asii a Severní Americe. Nejčastěji bývají u nás pěstovány: M. precia, pocházející z Číny, s velkými bílými květy bez vnějších kališních plátků; rozkvétá koncem dubna ještě před listy. Podobná M. denudata (:==:M. obovata), s nevonnýma červenými květy, zvonovitými, pochází rovněž z Číny; u nás je všeobecně pěstována, hlavně jako bastard M. denudata X M. precia, označovaný všeobecně jako M. Soulangiana. V létě, když již listí vyrašilo, rozkvétá M. acuminata, statný strom s listy špičatě vejčitými, květy menšími než u předešlých druhů, nevonnými, zelenavými. Byla přivezena do evropských parků již r. 1750 ze Sev. Ameriky.
M. kobus z Japonska má listy vejčité, náhle zašpičatělé, živě zelené, vespod světlejší; vonné bílé květy dosahují šířky asi 10 cm. Magnolia stellata, rovněž z Japonska, bohatě kvetoucí keř má bílé, vonné květy, s mnoha užšími květními lístky, které dávají květu podobu hvězdice. Menší keře rostou na Jihovýchodní IV a na Hlavní ulici. Velký strom magnolie kobus lze vidět už mimo popisované území, poblíž Kačerova, v ulici Na záhonech.
Na Spořilově některé magnolie často remontují, tj. kvetou vícekrát za rok. Je to např. magnolie z Hlavní třídy (foto z července 2008).


Semena magnolie


[Na začátek stránky]