Spořilov

Líčidlo americké - Phytolacca americana L.Líčidlo květy

Ke spořilovským zvláštnostem patří mohutná subtropická rostlina, která zde na řadě míst roste u plotů. Většina obrázků na této stránce však patří rostlině ze Severozápadní V., ačkoliv ji můžeme najít na mnoha jiných místech Spořilova (zvláště velké exempláře jsou v Severozápadní IV nebo v Boční II). Na Spořilově můžeme tuto rostlinu potkat dokonce v květináči.
Phytolacca (od phyto - rostlina a lacca - karmín) pochází z východních oblastí Severní Ameriky, kde může dorůstat výšky až přes 2 metry. Na Spořilově rostliny zřídka přerůstají 1 m výšky. Je to trvalka, tvořící vzpřímené keře s tlustým kůlovým kořenem v půdě. Větvené lodyhy jsou červeně zbarvené a jsou olistěné podlouhle vejčitými listy až 15 cm dlouhými, které na podzim dostávají purpurově červené zbarvení. Drobné bílé květy jsou v hustých vzpřímených hroznech dlouhých asi 15 - 20 cm. Postupně rozkvétají, takže rostlina kvete dosti dlouho od června do podzimu. Po odkvětu se vytvářejí červené až černé šťavnaté bobule, obsahující jedovatá semena.1). Šťáva těchto plodů však jedovatá není a má sytě červenou barvu. Kdysi se používala k přibarvování cukrářských a jiných potravinářských výrobků. Barvivo je chemicky příbuzné barvivu z červené řepy.
Rostlina nemá zvláštní nároky, daří se téměř v každé zahradní půdě s dostatkem vláhy. Stanoviště potřebuje slunné až polostinné. Použití má jako zajímavá a ozdobná rostlina hlavně ve volných přírodních trvalkových skupinách. Používá se většinou ojediněle.
V poslední době se na líčidlo obracejí zraky energetiků. Červenofialové barvivo, které obshují plody líčidla, totiž silně pohlcuje sluneční záření. Pomocí tohoto barviva, naneseného na miniaturní vlákna, lze vytvořit fotovoltaické články, dvakrát účinější než jsou ty současné.


Líčidlo - postupně zrající plody
----------------
1) Obsahovými látkami jsou alkaloidy (0,16 %), triterpenické saponiny ze skupiny β-amirinu a eterické oleje (0,08%). Jedovatost je dána přítomností dvou alkaloidů, a to phytolaccinu a phytolaccotoxinu, který je blízký k pikrotoxinu. Jistým způsobem k tomu také přispívá obsah kyseliny šťavelové. Obsahové látky se používají především k přípravě homeopatik.
Název líčidlo odkazuje na barvící schopnosti šťávy z plodů. V Americe si jím hrající děti natírali tváře a vojáci ve válce severu proti jihu šťávu z líčidla používali jako inkoust.[Na začátek stránky]