Průvodce Praha: Spořilov: Dřeviny

  Kolkwitzie krásná - Kolkwitzia amabilis Grabn.


  Kolkwitzie krásná z Hlavní ul.

Kolkwitzie krásná (anglicky Beauty bush) je jediný druh tohoto rodu, domácí ve vysokých horách střední Číny. Je to 1-3 m vysoký keř, podobný weigelii, s mírně visícími větvemi. Starší větve mají hnědou odlupující borku. Listy jsou opadavé, vstřícné, široce vějčité, 3-7,5 cm dlouhé, přišpičatělé, mělce oddálené zubaté až skoro celokrajné, brvité a vespod na nervech spoře chloupkaté, s chlupatým, 2-3 cm dlouhým řapíkem.
Květy v párech tvoří konečné chocholíky 5-7 cm v průměru, na chlupatých stopkách 6-10 mm, na koncích krátkých postranních větviček. Mají korunu zvonkovitou, pěticípou, 1,5 cm dlouhou, růžovou, v ústí žlutou, pýřitou. Dva semeníky jsou posazeny jeden nad druhým a někdy částečně srůstají, jsou eliptické, zúžené v dlouhý zobánek, chlupaté, s připojenými listénečky, třípouzdré, s 1 pouzdrem plodným, s 1 vajíčkem, zbývající dvě pouzdra jsou sterilní, s více vajíčky. Plod je suchá tobolka, vejčitá, 6 mm dlouhá, podobně jako stopka a cípy kalíšní štětinatá.
Nejlépe se jí daří na plném slunci s dostatkem volného prostoru. Mrazy snáší až do -20°C.


Květy spořilovské kolkwitzie
 

Poznámka: Rodové jméno podle Richarda Kolkwitze (1873-1956), profesora botaniky na univerzitě v Berlíně. Hlavní dílo: Pflanzenphysiologie (2.vydání 1922). Druhové jméno z latinského amabilis = milování hodný, roztomilý, líbezný.
Kolkwitzie byla nalezena anglickým botanikem Ernestem Henry Wilsonem (1876-1930) v provincii Hubei ve střední Číně poblíž pramene řeky Jang-c'-ťiang. Keř popsal botanik Karl Otto Graebner (1871-1933).


[Na začátek stránky]