Spořilov: Stromy a keře


Janovec metlatý - Sarothamnus (Cytisus) scoparius (L.) KochJanovec (val nad Spořilovem, květen 2006)
Janovec metlatý je domácí v jižní a západní Evropě. U nás zplaněl. Je to opadavý, 1-2 m - zřídka 3-9 m. - vysoký keř se pětihranými zelenými letorosty a větvemi. Lístky 5-20 mm dlouhé, v horní části jednoduché, přisedlé, v dolní části trojčetné na krátkých (1 cm) stopkách. Květy oboupohlavné, po 1-2 na krátkých postranních výhonech, 2-2,5 cm velké. Lusky 3,5-5 cm dlouhé, s mnoha černými semeny. Kořeny s velkými bakteriálními hlízkami.
Na Spořilově na hlíněném protihlukovém valu za ulicí Ryšavého. Janovec metlatý je světlomilný keř, který potřebuje v létě dostatek vody a v zimě nesnáší příliš silné mrazy. V tuhých zimách (např. 1978-79) keře zmrzají většinou až k půdě a černají, znovu však silně vyrůstají z kořenů. V zimě 2009-10 zmrzl i keř, zobrazený výše.
Kvete v květnu až červnu žlutými květy, které opylují hlavně čmeláci. Květy nemají nektar a poskytují pouze pyl. Plody jsou hnědočerné lusky, které se rozvírají chřestivým praskotem a vymršťují semena. Na semenech se nachází malý přívěsek - olejové tělísko zvané elaiosom 1), které láká mravence. Mravenci odvlékají semena, a tím přispívají k jejich rozšiřování.
Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje alkaloidy (flavin, cytisin, spartein 2) a další ) a glykosidy (skoparin a skoparol).
Podobný hlodáš se od janovce liší svými trny.


Kvetoucí keř (květen 2008)


Detail větvičky (květen 2010)


Květ (květen 2010)

1) elaiosom - od řeckého "elaion“=olej a "soma“=tělo

2)

Etymologie: saros (řec.) = koště, thamnos (řec.) = keř, janovec - od svátku sv. Jana, kdy se sbíraly léčivky

[Na začátek stránky]