Spořilov: Stromy a keře


Kručinka barvířská - Genista tinctoria L.Kručinka barvířská (Severní X.)
Druh rozšířený v Evropě i Asii. U nás se vyskytuje ve světlých lesích (doubravy), na sušších loukách, pastvinách a výslunných stráních od nížin do podhorského pásma. Má ráda polostín. Na Spořilově ji najdeme např. u sokolovny.
Jde o polokeř vysoký obyčejně 20-60 cm, ale lze nalézt jedince vysoké až 150 cm. Má krátké, vystoupavé, brázdité, většinou lysé, husté větevnaté stonky s jednoduchými, malými, přisedlými, střídavými listy, které jsou eliptické až kopinaté, špičaté, na líci tmavozelené a lysé, na rubu světlejší, brvité. Na rozdíl od příbuzné kručinky německé nemá kručinka barvířská trny.
Zlatožluté květy s lysým kalichem i korunou jsou v koncových mnohokvětých hroznech. Kvete od konce května do srpna.
Plodem je malý (15-22 mm dlouhý), rovný, lysý lusk s 6-10 tmavými semeny ledvinovitého tvaru.

Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje chinolizidinové alkaloidy anagyrin, cytisin, lupanin, dále flavonoidy, silice a žlutá barviva genistein a luteolin a jiné.


Listy a květy

České jméno pochází ze staroslovanského krončina = nemoc (srv. rusky кручина) vzhledem k používání v léčitelství. České druhové jméno 'barvířská' má podle toho, že květy a větve obsahují barviva, kterých se dříve používalo k barvení lněných i vlněných tkanin. Latinské rodové jméno Genista je nejspíše odvozeno od keltského gen = keř.

[Na začátek stránky]