Spořilov - zajímavé stromy a keře

Dřín obecný [Svída dřín] Cornus mas L.Dřín je na Spořilově zastoupen několika exemláři. Většinou jako keř nebo menší strom (až 8m vysoký). Upozorňuje na sebe už v březnu drobnými žlutými květy v hustých okolících na holých větvích a v září zase svými červenými (nakyslými jedlými) plody, peckovičkami až 15 mm dlouhými, tzv. dřínky. Dřínky vytrvávají na keři dlouho do zimy a po prvním mrazu zesládnou. Někde dřínky suší a přidávají k jablkovým a hruškovým kompotům, ale i do omáček ke zvěřině. Z jejich šťávy se v Íránu tradičně vyrábí osvěžující nápoj šerbet1).
Dřín je evropská dřevina a setkáme se s ní ve středních Čechách na křovinatých stráních a lesních okrajích především ve vápencových oblastech. Strom se dožívá až 100 let. Jeho dřevo je velmi tvrdé a dobře se leští. Od toho pochází latinský název (cornus=roh), který tvrdost dřeva srovnává s tvrdostí rohu (Mathioli).
Připomeňme ještě, že tzv. gordický uzel spletl frygický král Gordion (otec krále Midase) z dřínového lýčí.


1)Šerbet je orientální osvěžující nápoj. Připravuje se z ovocných šťav nebo řídkého ovocného syrupu s ovocem, přislazuje se cukrem a chladí ledem.

Květy dřínu

Plody dřínu

 [Na začátek stránky]