Spořilov

  Komule střídavolistá - Buddleia alternifolia Max.


  Nejvýraznější spořilovská komule na rohu Severozápadní IV. a Roztylského náměstí

Listí střídavé, kopinaté, 3-10 cm dlouhé, ke konci zúžené a přišpičatělé, vespod šedobíle strupatě plstnaté, s řapíkem 5-20 mm. Květy v krátkých, hustých, 1-2 cm dlouhých svazečcích na větvičkách z minulého roku. Koruna čtyř až pěticípá, lilákově purpurová s trubkou 8 mm dlouhou. Až 4 m vysoký keř ze severozápadní Číny. Jedna z nejkrásnějších kvetoucích dřevin. Je ze všech komulí nejotužilejší! Keře kvetou bohatě teprve tehdy, když dostatečně zesílí. Na Spořilově velmi krásný keř v Jihozápadní IV (foto).
Pro svou podobu se šeříkem bývá nazývána letní šeřík nebo tibetský šeřík. U nás namrzá, ale snadno zmlazuje. Má velmi tvrdé dřevo.
Na Spořilově se často v zahradách setkáme také s menšími keři podobné, bíle nebo modrofialově kvetoucí komule davidovy a komule weyerovy.

Hrozny květů
 
Detail květů

 

Poznámka:
V zimě 2011/2012 pomrzly na Spořilově prakticky všechny komule a jen malá část jich znovu vyrazila od kořenů. Tato pohroma postihla nejen Spořilov a Prahu vůbec, ale i všechna okolopražská zahradnictví, včetně těch největších, jako je školka v Kostelci nad Černými lesy nebo v Líbeznici.


[Na začátek stránky]