Spořilov: Stromy a keře


Brusnice chocholičnatá (Kanadská borůvka) - Vaccinium corymbosum L.1)Kvetoucí keř (Severozápadní III.)
Brusnice chocholičnatá je vzpřímeně rostoucí, rozložitý keř, dorůstající výšky 100-160 (vyjímečně až 250) cm a šířky 100-140 cm. Je blízce příbuzná s naši domácí borůvkou Vaccinium myrtillus, která však dosahuje výšky jen asi 50 cm a plody má drobnější. Keřovitá borůvka není na Spořilově hojná, ale nalezneme zde několik exemlářů o výšce cca 1 m.
Kanadská borůvka je původní na východě USA a jihu Quebecu. Do Evropy byla přivezena poměrně pozdě. První keře se objevily v Německu a Nizozemsku v roce 1930. Teprve od té doby rozšířila do dalších zemí Evropy.
Eliptické nebo vejčité listy má sestaveny střídavě. Jsou lesklé a jasně zelené, celokrajné až jemně pilovité, dlouhé 3-8 cm. Na podzim se zbarvují oranžově až šarlatově
Borůvka kvete v dubnu a květnu. Oboupohlavné květy rostou na stopkách v převislých hroznech. Jsou zvonkovité, bělavě zelené až narůžovělé o průměru okolo 1 cm. Jsou cizosprašné.
Modré až fialové ojíněné plody mají průměr 0,7-1,5 cm. Zrají od konce července do poloviny srpna. Přičítají se jim léčivé schopnosti2).
Keř odolává mrazu -26 až -28°C a může se dožít až sta let.
Kanadská borůvka je pěstována pro své sladké plody, je šlechtěna a je známo je několik odrůd, např.: Bluecrop, Blueray, Bluetta, Darrow, Herbert, Jersey, Patriot, Sunrise, Weymouth.


Keř s plody


Úroda


--------------------------
1)Nejspíše původně "baccinium" = keř s bobulemi (lat. baca=bobule)
2)Sušené bobule se používají proti průjmům a také pro zlepšení zraku. Za druhé světové války byly borůvky podávány anglickým nočním letcům a jsou také součásti stravy kosmonautů.

[Na začátek stránky]