Spořilov: Stromy a keře

  Akebie pětičetná - Akebia quinata (Houttuyun) Decaisne


  Spořilovská akebie na Hlavní třídě

Akebie pětičetná je liána, dorůstající délky až 12 m. Pochází ze Střední Číny, Koreje a Japonska. Jde o poloopadavý keř s charakteristickými listy, takže si ji nelze splést s jinými liánami. Větévky má lysé a fialově purpurové. Roste velmi rychle a v příznivých podmínkách mají letorosty až několik metrů. Starší exempláře jsou na Spořilově plně mrazuvzdorné

Typický list akebie

Listy mají dlouhé řapíky 16-125 mm, na jejichž konci je pak 5 lístků dlanitě složených. Ty jsou stopkaté a k vrcholu celokrajné, opakvejčité, 3—8 cm dlouhé. Ve velikosti listů je velká variabilita. Na spodní straně keře mohou být listy jen několik cm v průměru, zatímco nahoře až 20 cm v průměru (viz první obrázek).
Kvete v dubnu až květnu (v roce 2015 spořilovský keř na Severozápadní V. v zimě neopadal a kvetl od 15.4.). Květy jsou obvykle skryté pod listy. Květy červené, modré až fialové, jednodomé, v úžlabních hroznech, samičí na spodu, samčí, menší na konci hroznů. Samčí květy jsou světle nachové (vzácně světle nazelenalé, či bílé barvy) s vejčitě kápovitými lístky o rozměrech 6–8 × 4–6 mm, se 6 tyčinkami a 3–6 zakrnělými sterilními pestíky.

Jiná akebie na Hlavní třídě

Samičí květy se rozvíjejí o několik dní dříve než samčí. Mají tři kališní lístky. Jsou větší a nápadnější než samčí, většinou tmavší hnědočervené barvy, 2-5 cm v průměru, kališní lístky vypouklé, eliptické až okrouhlé o rozměrech 1–2 × 0,8–1,5 cm. Sterilních tyčinek (staminodií) 6–9, pestíků 3–6(–9). Vůně květů připomíná akát.
Plod je světle fialový až tmavě purpurový, ojíněný, podlouhlý, vejčitý, masitý, otevírající se podél břišního švu, s četnými černými semínky v několika řadách, průměrně 10x4 cm dlouhý.Květ akebie (Hlavní ul.)
Poznámka: Jméno pochází od japonského pojmenování rostliny - Akebi

[Na začátek stránky]