Průvodce Praha: Spořilov: Osobnosti

Václav Červenka (*1917)Václav ČervenkaVáclav Červenka se narodil 21. března roku 1917.
V mládí navštěvoval Baťovu školu práce pro Mladé muže. Zajímavostí je, že pečoval o Masarykova koně Hektora. Po válce a přerušení studia se stal důstojníkem jezdectva ČSA. V pozdějších letech absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, úsek posluchačů TV. Svatbu měl v Chrámu Sv. Víta na Pražském hradě.

Mezi roky 1946 až 1950 pracoval v Ústavu pro tělesnou výchovu v Praze. Od roku 1950 byl tělovýchovným inspektorem v Praze 10 a následně krajským instruktorem pro tělovýchovu v Praze. Převážnou část svého profesního života pak strávil na Katedře tělesné výchovy Vysoké školy ekonomické v Praze, kde pracoval mezi lety 1953 až 1980.

Pan Václav Červenka významně ovlivnil podobu tělesné výchovy na vysokých školách, kde se spolupodílel na vypracování tělovýchovných osnov, působil v komisi mládeže a svazu lyžařů ČSTV a byl také ředitelem technického zabezpečení na Zimní světové univerziádě 1964. Ve vysokoškolské tělovýchovné jednotě Ekonom zastával post vedoucího odboru turistiky, skialpinismu a kanoistiky.

Jeho specializací a vášní byly zejména sporty v přírodě, horolezectví, vysokohorská turistika a skialpinismus, tedy z dnešního pohledu sporty mimořádně moderní. Jeho milované hory mu také připravily dvě osudové rány, kdy mu nejprve vzaly ženu, která zemřela po pádu ze skály na Slovensku a poté v r. 1980 zahynul v lavině při zimním přechodu Nízkých Tater jeho zeť, učitel FTVS, Pavel Tajovský. Přesto nikdy neztratil optimismus a životní elán, který obdivujeme dodnes.

Zdroj: VŠE, Tučňák

[Na začátek stránky]