Aktuality

Pálení čarodějnic na Spořilově 30. dubna 2015Pozvánka
Pálení čarodějnic připravila pro místní občany restaurace Puškin na Novém Spořilově.

Pálení čarodějnic je prastarý celoevropský zvyk. Oslavuje příchod jara a tepla a znovuzrození přírody. Jde tedy o jakýsi protipól Samhainu (Halloweenu), přesně po půl roce. Během oslav se zapalovaly velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období.
Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a lidé věřili, ž se tou dobou otvírají různé jeskyně a podzemních sluje, ve kterých jsou ukryty poklady.
Na ochranu před zlými duchy a démony obecně se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo "pálení čarodějnic". Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti. V Německu se čarodějnice slétávají na čarodějnický sabat na Brockenu.


Několik záběrů z akce:[Na začátek stránky]