Aktuality


"Pálení čarodějnice" na Starém Spořilově.
Loni jsme přinesli reportáž z pálení čarodějnice u novospořilovské restaurace Puškin. Letos jsme pro změnu byli svědky obrovského táboráku na Starém Spořilově. Po nějaké figuře čarodějnice tu však nebylo ani stopy. Akorát z několikametrové pagody čouhal loňský vánoční stromek a lyže. To naznačovalo, že tady o žádné pálení čarodějnice nepůjde, ale že se zde bude slavit keltský svátek Beltain.

Tento jeden z nejdůležitějších keltských svátků se slaví v předvečer 1. května. Název vznikl od slova "bel" (jasný, zářící) a "tine" (oheň).
Pocta patřila Belenovi, slunečnímu bohu, uctívanému hlavně v jižní Galii a severní Itálii, ale jeho kult se rozšířil až na Británii a Irsko (pod jménem Beli). Nejspíše inspirován antickým Apollónem byl spojován s léčitelskými schopnostmi termálních vod a věštectvím.
Křesťanská doba si tento svátek přetransformovala do odhánění zla očistným ohněm, kdy "zlo" bylo perzonifikováno čarodějnicí.
Nicméně "hic et nunc" jde o oslavu jara a zahánění pochmurné zimy. A nějaká ta 'kapka' jistě zbystří zrak, aby nám nic neuteklo.

A už slunce zapadlo, tedy chutě k dílu!