Aktuality

Dny otevřených dveří v Astronomickém ústavu AV ČR 13.-14. 11. 2015

Ptačí pohled na budovu Astronomického ústavu v areálu GFÚ na Spořilově (architekti Aleš Kletenský, Jiří Jaroš 2011)

Program dnů otevřených dveří na spořilovském pracovišti 13. a 14. listopadu 2015

Pražské pracoviště Astronomického ústavu AV ČR na Spořilově, kde sídlí Oddělení galaxií a planetárních systémů, představí 13. a 14. listopadu 2015 pohled do zákulisí práce svých vědeckých skupin v přednáškách a rovněž nabídne pozorování oblohy dalekohledem z kopule a terasy.

Pátek 13. listopadu 2015
  • 9:30 a 11:00: Přednáška pro ZŠ "Pozorování vesmíru", doplněno pozorováním slunečních skvrn dalekohledem na terase nebo v případě zatažené oblohy města dalekohledem z kopule jako ukázka schopnosti různých dalekohledů.
  • 16:00: Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování dalekohledy na terase a v kopuli.
  • 16:30 až 20:30: přednášky pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů
  • 16:30: Michal Bursa - Proč je tak složité najít "teorii všeho" Teorie všeho je obecně používaný pojem pro fyzikální teorii, která by obsáhla zákony pro všechny základní interakce hmoty na všech škálách od elementárních částic po galaxie a poskytla syntézu teorií kvantové mechaniky a obecné relativity. V přednášce se podíváme, zda lze nalézt sjednocující princip, který by propojil svět kvantové mechaniky a obecné relativity a na jehož základě by bylo možné teorii všeho postavit. Přitom vyplyne i proč teorie všeho ani po 90 letech hledání stále není na stole.
  • 18:00: Jiří Svoboda - Objevy rentgenové astronomie - minulé i budoucí Rentgenové okno do vesmíru bylo otevřeno před více než půl stoletím a přineslo spoustu nečekaných objevů, od neutronových hvězd až po bizarní černé díry s hmotností miliardkrát převyšující hmotnost Slunce. Co se astronomům podařilo za uplynulá desetiletí zjistit o těchto objektech a co dalšího nás zajímá? Povíme si, jaké odpovědi může přinést nová rentgenové mise plánovaná Evropskou kosmickou agenturou, jejímž členem je i Česká republika.

A dále následuje až do 22 hodin pro zájemce vždy krátká úvodní prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů a pozorování noční oblohy dalekohledem, v případě zatažené oblohy pouze pozemských objektů. Za deště se nepozoruje.

Sobota 14. listopadu 2015
  • 10:00: Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování dalekohledy na terase a v kopuli.
  • 10:30 až 14:00: přednášky pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů
  • 10:30: Cyril Ron - Rotace Země a její sledování
  • 12:00: Bruno Jungwiert - Odkud přilétlo Slunce?

Od 10 do 14 hodin bude také možné pozorovat dalekohledy z kopule a terasy - Slunce se slunečními skvrnami a také využijeme výhledu na Prahu na pozorování města. V případě zatažené oblohy budou na programu pouze pozemské objekty jako ukázka schopnosti různých dalekohledů. Za deště se nepozoruje.
Od 10 do 12 hodin také program pro děti ve znamení "rodiče na přednášku, děti zabavíme".

Po celou dobu konání bude k vidění výstava "Ondřejovská hvězdárna ve fotografii Vlastimila Vojáčka". Na přednášky pro školy 13.11. dopoledne je nutné se objednat. Na ostatní program se objednávat nemusíte, ale rezervaci vám můžeme zajistit.

Kontakt: Pavel Suchan, email: suchan@astro.cz, tel: 226 258 411, 737 322 815Budova astronomického ústavu v den otevřených dveří

Odborný průvodce Pavel Suchan

Pohled od jihozápadu

Pohled od jihovýchodu

Výhled z kopule na sever na město