Čeští architekti: Zlín

ak. arch. Antonín Flašar [1919-2002]


A. Flašar ve svém ateliéru ve Stavoprojektu Zlín (1967)

Antonín Flašar se narodil 13. 03. 1919 v Lubné u Kroměříže a zemřel 25.11. 2002 ve Zlíně.
Pocházel ze šesti dětí zedníka Františka Flašara, který se s rodinou přestěhoval do Bystřice pod Hostýnem, kde si postavil rodinný domek. V Bystřici Antonín navštěvoval základní školu. Potom studoval stavební průmyslovku, nasledně Školu umění u prof. Gajdoše a při zaměstnání studoval u prof. arch. Gahury ve Zlíně. Na Gahurovo doporučení absolvoval architekturu na UMPRUM. Nejprve u prof. Janáka, pak u prof. Benše (1941-48). Po absolutoriu pak nastoupil do Stavoprojektu Zlín (1948), kterému zůstal věrný až do důchodu.
Je autorem řady škol v celém kraji. Nejvýznamnějšími jsou pak školy v Bystřici pod Hostýnem Pod Zábřehem (1957-1959, v tu dobu nejmodernější na Moravě) a 24 třídní škola v Luhačovicích (1958-60).
Je autorem sídlišť v Hodoníně, Veselí nad Moravou a Trenčíně (Trenčín-Jih).
V Bystřici pod Hostýnem projektoval parčík s bustou Komenského (1970, sochař Stanislav Mikulaštík) s unikátní sochařskou kopii Komenského mapy Moravy z roku 1627, dále navrhl úpravu náměstí, pomník u TONu, koupaliště a jiné.
Ve Stavoprojektu byl pověřený mj. urbanistickou péčí o Hodonín a Veselí a také o město Trenčín.
V interiérové tvorbě a při návrhování kovového nábytku pro zdravotnická zařízení spolupracoval se svým bratrem - také architektem - ak. arch. Františkem Flašarem.
Účastnil se řady soutěží, kde v silné konkuranci obsadil přední místa - mj. soutěž Svazu čs. díla na školní nábytek (s arch. F. Flašarem) - I. cena, soutěž na divadlo v Brně (ve spolupráci) I. cena (1. fáze), mezinárodní soutěž na obytný obvod jihozáp. části Moskvy (s kol.) aj.
Jeho syn
ing. arch. Michal Flašar pokračuje v rodinné tradici. Působí v Praze a specializuje se na návrhy interiérů lékáren.Flašarova škola v Luhačovicích.


Architekt Antonín Flašar bydlel ve Zlíně na Bartošově čtvrti 3997, pohřben je v Bystřici pod Hostýnem.


[Na začátek stránky]