IN/EX TERIOR - Práce Evy Jiřičné

 

Joan & DavidJoan & David

Firemní image obchodů s obuví Joan & David se během let vyvíjela ve stylu odpovídajícím britskému trhu. Ateliér EJA zhotovil pro firmu více než padesát návrhů obchodů, z nichž většina byla v USA. Zákazník si již otevřel dva obchody v Harvey Nichols, ale přál si také obchod jako svou vlajkovou loď i ve West Endu.
Stávající prodejna o 450 m2 v přízemí a suterénu je umístěna na prominentním rohu New Bond Street, v blízkosti náměstí Berkeley Square. Tento prostor měl být přestavěn nejen na butik značkové obuvi, ale měl být rozšířen i o rozrůstající se nabídku konfekce a doplňků. Požadován byl rovněž velký skladištní prostor a zázemí pro zaměstnance. Architekti měli připravit návrhy v dubnu 1994 a obchod měl být otevřen v srpnu téhož roku.
Koncept obchodu využívá na obou stranách co nejrozsáhlejších prosklených ploch, které slouží jak k vystavování zboží, tak k otevření výhledu do samého srdce prodejního prostoru. Podélná stěna je vybavena zapuštěnými zvlněnými skleněnými policemi, které jsou vybaveny osvětlovacím systémem podtrhujícím vystavené kolekce obuvi. Laťové panely na straně vitrín umožňují průhled do ulice a prostup světla do interiéru. Tato stěna, která se zakřivuje a končí pevnými dřevěnými panely, změkčuje vzdálený roh místnosti. Volně stojící výstavní vitríny a pokladny sledují základní geometrii a spolu se sloupy a schodištěm tvoří centrální osu a jednoduché komunikační schéma a současně vytvářejí další výstavní prostory a místa pro sezení. Spirálovité schodiště je tvořeno zakřivenou páteřní stěnou, obloženou ocelovými panely, která nese skleněné schody na podporách z nerezové oceli a skleněné zábradlí. Prosklená podesta v přízemí a reflexní skleněná plocha u paty schodiště ještě umocňují jeho průsvitnost.
Suterén, který je půdorysně menší, využívá veškerou plochu stěn pro vystavení zboží. Schodiště vytváří uprostřed zvláštní kompozici. Byly zde použity stejné detaily a materiály jako v přízemí, aby se docílilo jednotné atmosféry a aby zároveň nižší podlaží působilo příjemně.
Omezená škála materiálů byla použita mnoha způsoby v celém prostoru. Podlahy jsou z „deschampského" kamene, položeného v dlaždicích o rozměrech 900 x 900 milimetrů. Na výkladních skříních je kombinován mořený javor s koženým čalouněním a sklem. Sloupy s hrubou omítkou a tvarované omítané stropy jsou natřeny. Osvětlení je kombinací nízkonapěťových bodových svítidel, metylhalogenových a fluorescenčních zdrojů. 


[Na začátek stránky]