Praha-sever: Líbeznice

  Líbeznice
   Motiv z Líbeznic.

Základní informace

Katastrální výměra 598 ha
Nadmořská výška 176 – 225 m
Počet obyvatel 1779
Adresa Obecního úřadu: Mělnická 43, 250 65 Líbeznice

Znak: modro-stříbrně čtvrcený štít. Uprostřed zlatý postavený meč, provázený ve třetím a čtvrtém poli šestihrotým ostruhovým kolečkem opačných barev. (atributy sv. Martina)Trochu historie

Obec Líbeznice se připomíná poprvé v roce 1236 jako majetek vyšehradské kapituly. V roce 1380 se zde zmiňuje farní kostel zasvěcený sv. Martinovi. Obec je zmíněna v právním dokumentu, psaném středověkou latinou, ve kterém se král Václav I. zříká vymáhání dávek a věnuje statek (villa Lubeznic) kapitule pražské, zastupované kanovníkem Marquardem. V roce 1294 jsou Libezníce rozděleny mezi kapitulu svatovítskou a vyšehradskou, v jejichž majetku se obec nachází až do 14. století.
V 15. století obec vlastní Jan Náz, dvorní úředník krále Václava IV., dále král Jiří z Poděbrad a v letech 1459 - 1548 Staré Město pražské. Po několika změnách vlastníků je od konce 17. století až do 20. století obec ve vlastnictví rodu Nosticů. Líbeznice koupil v roce 1665 Jan Hertvík z Nostic. Majetek se rozšířil později o Měšice, které se staly centrem panství. K němu patřily i Líbeznice. Nosticové drželi měšické panství po tři století, až do roku 1945.

Nosticové, původem z Horní Lužice, se v Čechách trvale usadili v 16. století. S českým šlechtickým prostředím zcela splynuli a svého času se aktivně zapojovali do emancipačních a kulturních snah českého národa, například působením ve prospěch Národního muzea. Na ovocném trhu postavil hrabě František Antonín Nostic Stavovské divadlo. Jako zemský patriot významně podporoval protagonisty národního obrození.

Památky

Kostel sv. Martina

Pohled na kostel ze hřbitova

Nejvýznamnější památkou obce je kostel sv. Martina, který byl postaven v letech 1788-95 v době, kdy byli držiteli obce Nosticové. Jedná se o pozdně barokní, jednolodní, obdélníkovou stavbu se čtvercovým presbytářem, s obdélníkovými sakristiemi po stranách a s věží v průčelí. Kostel sv. Martina byl postaven pod dozorem zednického mistra Matěje Kinzla z Měšic. Kamenické práce provedl dvorní kameník Koller. Zařízení pochází převážně z 2. poloviny 18. století. Hlavní oltář, původně určený pro kostel v Rokycanech, vznikl podle návrhu F. I. Preéa, byl portálový, s nástavcem z roku 1764, s plastikami I. F. Platzera a obrazem sv. Martina od B. Roubalíka z r. 1881. Boční oltáře Panny Marie a Ukřižovaného je rovněž dílem F. I. Preéa s plastikami od Prachnera. Oba boční oltáře byly přeneseny z kostela sv. Michala v Praze. Na střeše kostela instaloval jeden z prvních hromosvodů v Čechách Antonín Renner, profesor mechaniky z Prahy.


Barokní fara

Barokní fara

Fara je patrová barokní budova s mansardovou střechou. Pochází z první poloviny 18. století.

Kaplička Panny Marie

Kaple P. Marie

Barokní kaplička v Nádražní ulici pochází z 2. poloviny 18. stol. Vnitřek sklenut plackou, dosedající na nároží lizény s úsekem římsy. Původní nástěnné malby byly několikrát přemalovávané a jsou dnes nahrazeny obrazy.


Zajímavosti


Divadlo kouzel Pavla Kožíška

Divadlo kouzel

Divadlo kouzel Pavla Kožíška je naprosto originální a jedinečné divadlo, které nemá v ČR obdoby. Netradiční divadelní a konferenční sál s kapacitou 205 křesel (s přístavky až 250 křesel) může být i vašim místem kouzelných setkání! Divadlo se nachází hnedle za hranicí hlavního města v Líbeznicích u Prahy (cca 2 km z Prahy). Komorní prostředí divadla zaručuje výbornou viditelnost všem divákům. A pokud si v salónku Harryho Houdiniho sáhnete na kouzelnickou hůlku, prý se vám splní i vaše tajné přání!
Kouzelnická představení principála Pavla Kožíška:

  • Pořad pro děti „Hra kouzel a magie“ je plný neuvěřitelných kouzel, kde si nejmenší diváci hrají na kouzelníky jako Harry Potter a naučí se také sami kouzlit!
  • "Magická esa" je zase velice úspěšná a strhující show, která je určená pro celou rodinu. Při velkých "coperfieldovských“ iluzích se mohou diváci těšit na čtyřmetrovou skluzavku času, nebezpečné prostoupení obřím ventilátorem, vystřelení člověka z děla a na řadu dalších velkolepých iluzí plných perfektní zábavy a napětí!

Vedle kouzelnických představení se můžete těšit na zadané atraktivní divadelní tituly ve hvězdném hereckém obsazení, na zábavné a dětské pořady s populárními osobnostmi: P. Nárožný, J. Jirásková, P. Zedníček, N. Konvalinková, J. Langmajer, E. Balzerová, V. Postránecký, J. Dvořák, L. Mrkvička, J. Somr, V. Vydra, J. Boušková, J. Čenský, K. Fialová, J. Hlaváčová, L. Vaculík, P. Kostka, B. Bohdanová, K. Hrachovcová, Z. Izer, V. Hron, K. Šíp, J. A. Náhlovský, I. Jahelka a další. Každý měsíc úspěšně uvádíme představení pro malé diváky, kde děti čarují na jevišti společně s kouzelníkem P. Kožíškem!


V magickém prostředí divadla mimo jiné můžete nahlédnout i pod roušku tajemství, protože je pro vás připravena výstava historických kouzelnických rekvizit, dobových plakátů a sbírka hrnečků s podpisy slavných osobností. Divadlo kouzel vydalo vlastní poštovní známky, takže diváci mohou z Divadla kouzel poslat svým přátelům i kouzelný pozdrav. Dále můžete sobě nebo svým přátelům udělat radost upomínkovými a dárkovými předměty z kolekce našeho magického obchůdku, nebo knížkou Pavla Kožíška "Naučte se čarovat!" s jeho vlastnoručním věnováním. S návštěvníky divadla se loučí při odchodu velký drak, respektive dračice Alenka (nezapomeňte se s ní prosím hezky rozloučit, není radno si ji rozházet.) Vlastnímu zrodu Divadla kouzel pomáhala i řada osobností. Hudební znělku divadlu nahrál Michal David. Výtvarnice a herečka Iva Hüttnerová "vykouzlila" divadlu obrázek pro štěstí a malířka Hana Bartíková namalovala velký obraz Harry Houdiniho do jeho salónku. Naším dvorním astrologem je Petr Messany, který pravidelně vypočítává, kdy a jaká představení máme nejlépe uvádět. Kmotry našeho divadla jsou houslový virtuos Jaroslav Svěcený a tandem Těžkej Pokondr. První, kdo si slavnostně sáhnul na kouzelnickou hůlku našeho divadla, která plní tajná přání, byl legendární režisér Juraj Herz.

Zahradnictví

Zahradnictví Líbeznice

Pro obyvatele Prahy jsou Líbeznice synonymem zahradnictví s velkým sortimentem všech možných dřevin, letniček a také doplňků zahrad.
Dlouhá léta byly v Líbeznicích dvě zahradnictví. Pan Říha měl široký sortiment, mimo zeleninu dodával květiny a věnce na hrob. Druhé zahradnictví bylo pana Amerlinka, který hlavně v sezóně zásoboval místní obchody zeleninou. Tu každý den dovážel na dvoukoláku do obchodů.
Od roku 1993 zahradnické služby obstarává "Zahradní centrum!“ na konci Líbeznic na ulici Mělnické.
Hlavní jeho činností je provoz plnosortimentního zahradnického obchodu a služeb (realizací a údržeb zahrad). Firma má řadu obchodních partnerů po celé Evropě.
Zahradnictví vlastní dvě velké skleníkové haly a expozici na venkovní zahradě. Prodejní skleník nabízí pokojové květiny, sezónní a vždy čerstvé řezané květiny a také zahradnické potřeby, květináče a hnojiva. Na venkovní ploše najdete okrasné jehličnany, listnaté keře, trvalky a balkónové květiny.
Zahradnictví dále provádí zakládání nových a rekonstrukce stávajících zahrad, zakládání zahradních jezírek a instalace potékacích kamenů do menších zahrad, výstavbu koupacích jezer včetně dodávek technologie, osazování interiérů a zimních zahrad, instalace květinových i trvalých dekorací, prořez stromů a údržbu zahrad včetně sekání trávníků nebo hrabání listí (podle požadavku zákazníka)


Interiéry hal

 

 

Venkovní expozice

 

 [Na začátek stránky]