Praha: Spořilov: Osobnosti

Václav Sklenička (1880-?)Václav Sklenička
Václav SKLENIČKA se narodil 1880 ve Šlapanicích u Zlonic. Vystudoval střední školu a českoslovanskou obchodní akademii v Praze, načež nastoupil do Měst. spořitelny na Král. Vinohradech. Po úmrtí ředitele Krasla převzal řízení této spořitelny v roce 1914 a usilovnou prací a studiem vyšinul se na jednoho z vedoucích duchů novodobého spořitelnictví. Byl zvolen náhradním členem stálého mezinárodního spořitelního výboru v Miláně při jeho pařížském zasedání.
Nikdy nezapomínal širokých lidových vrstev a vždy v nich budil ducha práce a spořivosti. Tato tichá práce přinesla i ústavu bohaté výsledky, neboť za jeho působení dosáhla, že spravuje již půl miliardy Kč vkladů a co do velikosti je druhou komunální spořitelnou republiky a má 7 poboček a 6 sběren.

Byl původcem myšlenky, vybudovat vzorné pražské zahradní předměstí o 1000 domcích, bez peněžní pomoci státu. Připojením se Městské spořitelny pražské rozšířen projekt na stavbu 1500 domků se zahrádkami.Václav Sklenička bydlel na Spořilově, Boční II., čp. 1095

[Na začátek stránky]