Průvodce Praha-jih: Onen svět

 Onen svět


Chata a rozhledna na Onom Světě

Turistická chata
Chatu Onen svět naleznete na samotě nad obcí Lašovice. Dřívější používaný název byl Onen svět nebo Onej svět. Bývalo zde několik stavení a kdysi zámeček, který však úplně zanikl. V 17. století pobývalo ve zdejším kraji mnoho evangelíků, kteří se mohli po vydání tolerančního patentu veřejně hlásit ke své víře. Podle tohoto zdroje je název Onen Svět odvozený od stejnojmenné samoty, kde se tajně kdysi ukrývali vyznavači protestantského hnutí.

Turistická chata

Turistická chata Onen svět byla postavena roce 1940 na hřebenu Hrbů. Největší zásluhy o výstavbu chaty Onen svět má bývalý zasloužilý místopředseda Klubu českých turistů Jaroslav Janák, který se narodil 10. 12. 1889 v nedalekém Kovářově a v Lašovicích trávil své mládí. Chatu projektoval pražský architekt a vlastní stavbu prováděla milevská stavební firma. Kromě správcovského bytu, formanky a jídelny zde bývaly dvě noclehárny, jedna pro muže a druhá pro ženy. V chatě naleznete restauraci s barem pro 20 osob vytápěnou krbovými kamny, salonek pro 35 osob s krbem a venkovní terasu pro 45 osob. Jídelní lístek čítá 50 minutek (kuřecí, vepřové, zvěřinu, hovězí, bezmasá jídla, saláty, poháry).

 Rozhledna

Langova rozhledna

Rozhledna byla veřejnosti otevřena v roce 28. dubna 2001. Nachází se na nedaleko chaty na jihozápadním hřebenu Hrbů (627 m) v nadmořské výšce zhruba 590 metrů, má čtyři patra, měří 14 metrů a na její vrchol lze vystoupat po 47 schodech. Své jméno získala po ing. Čestmíru Langovi (1879-1966), který byl majitelem okolního panství a také upřímným obdivovatelem a milovníkem zdejší krajiny, jehož vnuk značnou měrou materiálně přispěl na stavbu. Stavba je dřevěné konstrukce se zakrytou spodní částí a čtyřmi patry z nichž poslední je opatřeno dřevěnou stříškou. V roce 2006 byla rozhledna opatřena novým nátěrem.

Rozhled:
  • Na jihu kostel v Lašovicích, Písecké vrchy, za nimi chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín a ještě dále za dobré viditelnosti horu Kleť s rozhlednou a televizním vysílačem.
    Vpravo od Kletě pak můžeme za dobré dohlednosti spatřit téměř celou Šumavu, která se táhne od jihu směrem na jihozápad, kde se dají mimo jiné rozeznat především kopce Chlum, Libín s rozhlednou, Bobík, Boubín, Přilba, Poledník s rozhlednou, Ždánidla, Plesná, nejvyšší Javor, Jezerní hora a Ostrý.
  • Na jihozápadě je vidět zámek Orlík a malá část okolní vodní nádrže. Na západě vystupuje v Brdech kopec Třemšín s věží a vpravo od něj se vypíná další brdský kopec, Praha, s věží meteorologického radaru, na severozápadě spatříme nedaleký vrch Maková hora s poutním kostelem a za ním opět hřebeny Brd, které se táhnou až k severu.
  • Těsně vlevo od vrcholu kopce Hrby, který nám překrývá severovýchodní směr, uvidíme v pozadí Veselý vrch s rozhlednou. Na východě spatříme nejvyšší vrcholek Čertovy hrbatiny Javorovou skálu s vojenskou věží a kousek před ní vpravo kopec Kozlov s telekomunikační věží a několik dalších vrchů v této oblasti. Z rozhledny lze vidět vrcholky Brd, Orlickou přehradu a okolí, Písecké hory a Šumavu. Spatřit lze i rozhlednu na Veselém vrchu u Mokrska, poutní místo Maková hora a Koňský vrch se zděnou zeměměřičskou věží.

Situace
Panorama

 


[Na začátek stránky]