Průvodce Okolo Brd: Rožmitál pod Třemšínem

 


ing. Karel Daniel Gangloff (1809-1879)Karel Daniel Gangloff
Karel Daniel Gangloff se narodil 11. 5. 1809 v Praze jako jedno z dvojčat v rodině arcibiskupského hofmistra, zemřel 7. 2. 1879 v Rožmitále pod Třemšínem a je pohřben ve Starém Rožmitále.
Český lesní inženýr, lesmistr, taxátor a vynálezce. Byl zván též český Archimédes. Působil na arcibiskupských velkostatcích, zejména v Rožmitále p. Tř., kde řídil hospodářskou úpravu a správu lesů. Vynikl jako geometr, taxátor, dendrometr a dosud nedoceněný vynálezce. Zkonstruoval planimetr založený na principu přeměny obrazů až na trojúhelník, přístroj na redukci délek měřených po svahu, dendrometr s výškoměrem, různé krychlící pomůcky. Na výrobu šindele sestrojil patentovanou šindelku (1855), která měla velký úspěch na světových výstavách i v zámoří. Dále zkonstruoval stroj k výrobě zápalkových dřívek, vyrábějící 1 113 000 tyčinek za hodinu (1875). Konečně r. 1877 přišel s kruhovým strojem na výrobu tužkových dřívek a se strojem na výrobu floků do bot. Uplatňoval i vlastní způsob hroudové sadby, klučku k dobývání pařezů, kulobrokovnici a jelení vábnici vyrobenou z jeleního hrtanu. Podporoval rozmach hutnictví a dřevoprůmyslu. Zkonstruoval kapesní aneroid, model větrného mlýnu a větrný regulační motor.

Gangloffův kříž
Gangloffův kříž ve tvaru bukových větví byl odlit v bývalých arcibiskupských železárnách a na svahu Třemšína ho nechal postavit na památku svého působení K.D.Gangloff v roce 1870.

[Na začátek stránky]